18- گزارش به خاک آتش : کوفی نباشید تا امام بیاید...

انصافاً نظم این گروه با این همه جمعیت واقعاً مثال زدنی است. وقتی می گویندساعت هفت و نیم صبح در لابی هتل باشیم تا به کوفه برویم و ساعت هشت اتوبوس حرکت کرده و آقای خانی زاده میکروفون را گرفته و دارد توضیحات می فرماید، این یعنی منظمترین گروه بودن!

حاج صادق احسانبخش و آقای خانی زاده مرتب میکروفون را از هم می گیرند تا توضیحات هر قسمت کاملاً تخصصی ! بشود. حاج صادق با طنز ملایمی که همیشه در صحبتهایش هست می گوید : چون دیروز در اعمال طولانی مسجد سهله خسته نشدید، امروز در مسجد کوفه اعمالی سه چهار برابر را تجربه می کنید ضمن اینکه آفتاب هم هست و هوا گرم است. البته یادتان باشد که صرف حضور شما در این مسجد کافی است و همه اعمال، مستحب هستند بنابر این اگر احساس خستگی کردید حتی بروید گوشه ای بخوابید اشکالی ندارد. فقط یادتان باشد که از جای جای این مسجد باید درس بگیرید و بهترین چیز در این مکان بسیار پر فضیلت تفکر کردن است تا ما هم خدای نکرده اماممان را تنها نگذاریم و باعث نشویم که به خاطر کوفی بودنمان، اماممان دیرتر ظهور کنند.

حاجی این اشتباه رایج را هم توضیح می دهد که کوفی ها همه شان و برای همیشه بد نبودند. بسیاری از یاران و اصحاب خاص هم امیرالمؤمنین "ع" و هم ائمه بعد از ایشان از کوفیان بودند بخصوص در میان اصحاب سید الشهدا "ع". حتی حدیث در شرافت کوفیان هم داریم هر چند در دو سه آزمایش، اهالی اینجا امتحان بدی دادند.

همان طور که آسد سعید بلندگو را تنظیم می کند حاجی ادامه می دهد: مسجد سهله محل زندگی حضرت مهدی"ع" و مسجد جامع کوفه محل حکومت حضرت است و در زمان ایشان آنقدر گسترش پیدا می کند که در حدیث داریم به نهر کربلا می رسد در حالی که فاصله ای سه چهار ساعته با آنجا داریم. همچنین در حدیث هست برای این مسجد عظیم، هزار در ساخته می شود و همه کارگزاران حضرت در رکاب ایشان در همین محل خدمت می کنند. حاجی از ثواب بسیار بیشتر نماز خواندن در اینجا می گوید و تأکید می کند که سعی کنید در اینجا نماز زیاد بخوانید.

 

قرار است ابتدا به زیارت جناب میثم تمار برویم که به فاصله اندکی از مسجد کوفه قرار دارد و بعد پیاده تا مسجد کوفه. میثمی که خبر شهادت و جزئیات شهادتش را پیشتر شنیده و حتی در پای نخلی که سر آخر او را بر بالای آن، بلندمرتبه اش کردند ، نمازها خوانده و حتی بر بالای دار هم دست از بیان فضایل مولایش امیر المؤمینن"ع" بر نداشته است. مرقد میثم تمار با سر دری که بر آن نوشته شده "السلام علیک یا میثم بن یحیی التمّار"، آخرین کارهای بازسازی اش را می گذراند. همه طبق توصیه آقای خانی زاده، نمازی و احترامی و البته بسیاری عکسی و عکسهایی و راه می افتیم به سمت مسجد کوفه .

آقای حسین زاده مداح گروه نیز که برای هر جایی و موقفی شعری و مرثیه ای آماده دارد و معمولاً همه آنها را هم از حفظ است، دم می گیرد :

چرا ندارد به تیره قلبی، کسی که حالِ دعا ندارد؟

چرا ندیده است به بینوایی، کسی که دل با خدا ندارد؟

علی علی جان ! علی علی جان ! علی علی جان ...

 

/ 2 نظر / 77 بازدید
خرابات گــــــــــــریه

سلام آقا تقی عزیز ؛؛؛ مسجد کوفه که آلآن خيلی خوب شده ... آدم لذت ميیره توش فقط راه بره ... باید اون زمان که کف مسجد خاک بود و باد ؛ توش نماز وميخوندی و سجده ميرفتی ! نه الآن که که کف رو با سنگ مرمر یمن فرش کردند ... ولی به نظر من کفش رو طلا هم کنن باز هم مسجد کوفه است !!!!!!!!!!!!! نميدونم چرا به دلم نميشينه !!!!! شايد به خاطر اينکه خون امام عادل رو که مظهر رحمانيت و رحيميت خدا بوده اونجا ريختن !!!! ولی یکی از مقام های جالبش ؛ بیت الطشت هست که درایت حضرت رو در مقام قضاوت محرض و آشکار ميکنه ... از بقيه مقام ها و نمازهاش هم که بگذريم انصافا" اون ته مسجد مثل بهشت ميمونه ؛ سر مزار هانی بن عروه و مسلم بن عقيل هم واقعا" لذت بخشه ... اين سری آخر که مشرف شدم از زير همه عبادات به بهانه بچه داری فرار کردم .... . . التماس دعای مخصوص و شديد و فراوان ... يا علـــــــــــــی مدد ...

م.طاهری

سلام عنوان مطلب خودش يک مطلب بود‏!‏ انشالله که نباشيم